Menstruáció alatt lehetek-e terhes?

Sokak (tévesen) azt gondolják, hogy menstruáció alatt nem eshetnek teherbe. Azonban a menstruáció alatt is lehetséges a fogantatás.
A menstruáció, avagy a havi vérzés a női nemi szervek ciklikus változásán alapuló folyamat. Az ösztrogén szintjének növekedése minden ciklus kezdetén egy, néha két petesejt érését, majd a petefészekből tüszőrepedéssel történő távozását váltja ki. Ezalatt a méh nyálkahártyája elkezd megvastagodni, majd a tüszőrepedést követően a progeszteron hatására tovább vastagszik, hogy vérerekkel gazdagon átszőve várja a megtermékenyített petesejtet.
A petesejt elkezd lefelé haladni a petevezetőn: ha nem történik megtermékenyülés, egyszerűen felszívódik. Az ösztrogén és progeszteron szintje csökkenni kezd, a méh nyálkahártyája pedig ennek hatására leválik, és a menstruációs vérzés formájában távozik. A méh falának simaizomzata összehúzódik, hogy jobban segítse a folyamatot: ezért jelentkeznek hasi görcsök a menstruáció során.
Bár viszonylag valószínűtlen, mégis van rá kis esély, hogy a menzesz idején áldott állapotba kerülj. A peteérés ugyanis – mint ahogy a menstruációs ciklus – nem minden esetben határozható meg pontosan. Az elterjedt nézettel szemben a menstruációs ciklus bármelyik napján kialakulhat a terhesség. A hímivarsejt – a menstruáció során ugyanúgy – több napig is életben marad a női testben és megtermékenyítésre alkalmas.
Tehát a terhesség akkor is bekövetkezhet, ha menstruáció alatt történik együttlét. A terhesség valószínűsége ugyan a menstruáció alatt a legkisebb, de nem zárható ki teljesen az esélye a fogantatásnak. A menzesz alatt 1-2 % esélye van a teherbeesésnek.