Ezeket a növényeket ne tedd a babaszobába

Néhány népszerű szobanövény komoly veszélyt jelenthet a levelében, szárában vagy éppen a talaj alatti gumójában található méreganyaga miatt. Körültekintő elhelyezéssel jelentősen csökkentheted a veszélyeket. Nézzük, mely növényekkel kell nagyon óvatosnak lenni!
A termése mérgező a Korallbokornak (Solanum pseudocapsicum). Ez az örökzöld cserje akkor mutat a legjobban, amikor bogyói változatos színekben pompáznak: zöld, sárga és narancsvörös termései mind egyszerre vannak jelen. A koktélparadicsomhoz hasonlító bogyói valóban vonzó látványt nyújtanak, semmiképpen ne hagyjuk gyermekek számára elérhető helyen, mert mérgezők, a szervezetbe kerülve emésztési problémákat, hányást és hasmenést, valamint légzési nehézségeket okozhat.
A növényben lévő tejnedve mérgező a Buzogányvirágnak (Dieffenbachia). A növény nagy, élénkzöld, feltűnő foltokkal tarkított levelei nagyon mutatósak, ám levele és szára sérülés esetén olyan anyagot választ ki, amely erősen irritálja a száj nyálkahártyáját, duzzadást, viszketést, sőt légzési zavarokat is okoz. A megduzzadt nyálkahártyák miatt nyelési nehézség és beszédképtelenség is jelentkezhet. A szembe kerülve komoly kötőhártya-gyulladást okoz.
Szintén a tejnedve mérgez a Szobafikusznak (Ficus elastica). A szobafikusz ismert és kedvelt, ugyanis különösen jól kiszűri a levegőben lévő ártalmas szennyező anyagokat. A növény vastag, húsos leveleiben valamint a szárában tejnedv található, amely gyantát, kaucsukot, kumarint és különböző proteineket tartalmaz. Elfogyasztás után hányás, hasmenés, erős hasfájás, valamint nagy mennyiség esetén súlyos esetben fulladás léphet fel. A mérgezést követően haladéktalanul adjunk sok vizet és aktív szenet a gyermeknek, majd hívjuk ki az orvost.
A Kroton vagy tarka csodacserje (Codiaeum variegatum) színpompás és hosszú, keskeny vagy karéjos levelei igen mérgező szobanövény, ugyanis a kutyatejfélékre jellemzően letört leveléből, hajtásából tejnedv folyik, amely mérgező.
Minden része mérgező például az Aszparágusznak (Asparagus densiflorus, mely a páfrányhoz hasonlít, a liliomfélék családjába tartozik. Az aszparágusz apró, fehér virágaiból piros bogyótermés fejlődik, amelyek lenyelve enyhén mérgezőek, hasmenést, hányást és gyomorpanaszokat eredményezhetnek, a növényi nedvek pedig bőrirritációt okozhatnak.