Hol meddig maradnak otthon a kismamák?

Szinte minden fejlett országban van valamennyi szülési szabadság. A szülést követően különböző időtartamú szülési szabadság “jár” az anyukának. Cikkünkből kiderül, hol mennyi ideig maradhat otthon a frissen szült anyuka.
Kezdjük a legszigorúbb és szinte kivételes Amerikai Egyesült Államokkal. Ott ugyanis egyetlen napot sem fizetnek a kismamáknak a szülés után: egyszerűen nincs gyermekágyi ellátás. Három államban, Kaliforniában, Rhode Islanden és New Jersey-ben van egy rövid, ám annál fontosabb időszakra, de a többi államban semmilyen juttatás nem jár. A megoldás, hogy az anyukák fizetés nélküli szabadságra mennek, melyre a legtöbb munkahely három hónapot (90 napot!) biztosít.
Ha szerencsés a család és az apa jól keres, akkor sok esetben az anya a gyermek(ek) kamaszkoráig nem is megy vissza munkahelyre hanem otthon marad. Ha azonban a családi költségvetés ezt nem bírja el, akkor, ha kapnak három hónap fizetés nélküli szabadságot, a baba három hónapos korában visszatérnek és bébiszitterre, óvodára bízzák a kicsinyüket. Az is igaz, hogy a magyar viszonyokhoz képest a kisebb cégeknél is szoptatószobák, intézményi és cégek bölcsődék vannak, ahova munkaidőben is bemehetnek az anyukák, ha szükség van rájuk a gyermeküknek.
Európában ennél sokkal támogatóbbak a kormányok, a legtöbb országban legalább egy évet minimum fizet a munkáltató, illetve az állam. Magyarországon 108 hét jár, Romániában 111 hét, Ukrajnában 166 hét a maximum. Svájcban viszont csak 14 hetet adnak meg a szülés után. Ausztriában kilenc hónap a GYES, ami további kilenc hónappal meghosszabbítható, ha az apa marad otthon. Svédországban hasonló a helyzet. A svéd rendszerben 480 naptári napra kap pénzt a szülő, a fizetésének a 80 százalékát. Ezt a 480 napi fizetést a gyermek 8 éves koráig bármilyen ütemben kérheti ki a kismama. A 480-ból minimum hatvan napot az apának kell kivennie, hogy ő is részt vegyen a gyermekgondozásban. Norvégiában egy évig minden anyának a teljes fizetése jár. Franciaországban szülés előtt hat, utána tíz hét fizetett szülési szabadság jár.
Az európai államokkal éles kontrasztban állnak az ázsiai, afrikai és latin-amerikai államok. Ezen országokban 13-17 hét körül szóródnak nagyobbrészt a szülés utáni munkáltatói, állami finanszírozások. Afrika és Ázsia államainak jelentős részén ismeretlen az, hogy az apák otthon maradjanak gyermekeikkel, csak az anyát támogatják az államok.