Költözés pici babával

Pici babával kötözni? Hatalmas kihívás az anyának. Cikkünkben néhány tippet adunk arra, hogy a lehető legkisebb tehertétel legyen mindenkinek. Mert tehertétel, ezt előre tudnod kell.
Egy kisbabának az anyukája és a megszokott, ismerős illatok, zajok, formák és környezet jelenti a biztonságot. Ha költözés történik, azt bizony érzékeli, meg fogja érezni a pici, akkor is, ha még nem tudja elmondani az ezzel kapcsolatos érzéseit. Fontos, hogy a lehető legkevesebb kellemetlenséggel oldjuk meg a költözést, a lehető legjobban kíméljük a babát és bizony, Rád házul a legnagyobb feladat, hogy okosan, ésszel, magadat is kíméld a lehető leginkább. Az összecsomagoláshoz mindenképpen hívj segítséget!
A baba felügyelete a költözés alatt
A költözéskor is egész embert kíván a baba felügyelete: ha rád mindenképpen szükség van a pakolásnál, hívj olyan ismerőst, családtagot, aki volt már a babával, ismerős a picinek a hangja, meg tudja nyugtatni a csöppséget. Ha lehetséges, akár már a költözés előtti napon vigyétek el a babát egy megszokott, kedves helyre, ahol megfelelő körülmények között kellő figyelem jut a gondozására.
A babaszoba előkészítése
Nagy előny, ha már a nagy, költözésre kijelölt nap előtti napon esetleg át lehet vinni egy személyautóval azokat a nélkülözhetetlen dolgokat az új helyre, amik rögtön a komfortosság érzését adják Neked és babádnak: a pelenkázót, összekészített váltóruhát, pelenkákat, néhány apró játékot. Esetleg már fel lehet tenni egy új függönyt a babaszobában, ami azonnal otthonosságot biztosít.
Mikor a legproblémásabb a költözés?
Fél éves koráig a babának leginkább csak a szülei féltő gondoskodására és a kiságyra van szüksége a tökéletes komforthoz. Fél éves és másfél éves kora között azonban már a világ fefedezéséről szól minden. Ebben az életszakaszban nagyon rosszul viselnek minden változást, legyen az testvér érkezése, utazás vagy költözés. Ilyenkor ismerkednek a környezetükkel, az őket körülvevő tárgyakkal és nagyon fontos az állandóság, a megszokott napirend és megszokott közeg tekintetében. Ha megváltozik a közvetlen lakókörnyezet, akkor nehezen igazodik el az új tárgyak, helyiségek között, szorongás alakulhat ki benne.
A gyermekpszichológusok szerint egy hét kell az új lakás, az új lakókörnyezet elfogadásához. A költözéssel kapcsolatos szorongás leggyakrabban alvási problémákban mutatkozik meg: az eddig jól alvó gyermeked hirtelen nem akar elaludni, felriad, felsír, sokat mocorog alvás közben. Ennek az áll a hátterében, hogy a gyermek idegrendszere igyekszik feldolgozni az új helyről szerzett rengeteg új információt. Esetleg már a vacsoraidő, az esti fürdetés is hiszti, sírás-rívás, indokolatlan feszültséggel telik.
A költözés másik velejárójaként sokkal ragaszkodóbbá válik a gyermek: anyásabb, sírósabb lesz. Jó hír, hogy amint beáll az életetek az új kerékvágásba, visszatérnek a régi, megszokott rituálék a mindennapokba, a baba is megnyugszik majd!