A koraszülés okai

Orvosi értelemben koraszülésről a 37. terhességi hét előtt befejeződött szülésről beszélünk, maga a kifejezés az idő előtti szülést, születést jelenti. A normál terhesség mintegy 40 hétig tart.
Mikor koraszülött a baba?
Az újszülött átlagos testsúlya hozzávetőlegesen 3500 gramm, hossza pedig átlagosan 50 cm (persze vannak apróbb és nagyobb babák is, hiszen többek között a felmenők testmagasságától, a táplálkozástólis függ a baba testmagassága). Koraszülésről abban az esetben beszélhetünk, amikor a szülésre a 9. hónap vége előttnél korábban, a 24. és a 37. hét között kerül sor. A koraszülött babák átlagos testsúlya 500 és 2500 gramm között mozog. Vannak olyan esetek, amikor a várandósság kezdete nem állapítható meg pontosan. Általánosságban a 2500 grammnál kisebb súlyú újszülöttek esetében is koraszülésről beszélünk, és a ilyen újszülötteket pedig kis súlyú újszülötteknek nevezik.
Magyarországon nagyjából 8-9 ezer kisbaba születik a betöltött 37. hét előtt, ez valamivel gyakoribb, mint az európai átlag. Ez azt jelenti, hogy az összes újszülőtt 9%-a koraszülöttként érkezik. Az arány viszonylag állandó, évtizedek óta ilyen magas hazánkban,
Koraszülés leggyakoribb okai
A koraszülések kiváltó oka gyakran nem egyetlen tényező, hanem több faktor összhatása. A koraszülések nagy hányada idő előtti fájástevékenységgel illetve burokrepedéssel indul meg.Az idő előtti burokrepedés hátterében a leggyakoribb ok a magzatburok fertőzése. További hajlamosító tényező többek között az alultápláltság, a túlsúly, a dohányzás, a megerőltető fizikai munka. Ugyanakkor számos esetben nem sikerül kimutatni ismert rizikófaktort a háttérben, a koraszülés a leggondosabb terhesgondozás és a legodafigyelőbb, körültekintőbb, makkegészséges édesanya esetében is előfordulhat.
A szülés idő előtt történő beindulását kiválthatják az anyát érintő különféle, a várandósság előtti betegégek, vagy a terhesség időtartama alatt, megjelenő, úgynevezett terhességspecifikus megbetegedések is. Közrejátszhat az anyaméh állapota, így miómák az anyaméhben; a méhnyakgyengeség, de lehetnek a háttérben anyagcserezavarok, húgyúti fertőzések, hormonháztartási zavarok is. Az iker és többszörös ikerterhesség is hajlamosíthat. A baba hiányos vagy rendellenes fejlődése, a babánál fellépő, anyagcsere-funkciókat érintő megbetegedések is állhatnak a háttérben.
A felmérések szerint a terhesség idő előtti befejeződéséhez a fizikai kiváltó okokon túl különféle lelki tényezők, mint nagymértékű munkahelyi, lelki stressz, félelmek szintén hozzájárulhatnak koraszüléshez. A rendszeres terhesgondozás, a folyamatos orvosi és védőnői felügyelet egyik kiemelt célja a várandósság alatt éppen az, hogy a lehető legkorábban kiszűrjék és csökkentsék a koraszülés kockázatát.