Hogyan nyugtassam meg az orvosnál?

Fészkelődik, sír, feszeleg, rúgkapál: a nyűgös babát nehéz megvizsgálni. Pedig az orvosnál, a rendelőben gyakran találkozhatunk síró csecsemővel. Mit tehetünk, hogy túléljük ezeket a nehéz órákat?
Ha a baba sír az orvosi vizsgálat közben, próbára teheti az orvos, az anyuka, a várakozók türelmét is. Először is fontos, hogy elfogadjuk, ha mégis így történik. Vannak sírósabb, érzékeny babák, akik már az idegen környezettől is sírva fakadnak, bármilyen haditrükköt bevethetünk, mégis sírni fognak. A még beszélni nem tudó kicsik egyik legfontosabb közlésmódja a sírás: fontos információkat közöl nekünk, a szüleinek és az orvosnak is a sírása által. Felhívhatja a figyelmet egy fontos, de nehezebben megfigyelhető tünetre (pl. a hasfájására). A baba attól is elsírhatja magát, hogy levetkőztetjük, vagy ha hozzáér a kis bőréhez egy hideg orvosi műszer.
Fontos, hogy a lehető legtovább megőrizzük a nyugalmunkat, bármennyire nehéz, ne vegyünk át a baba nyugtalanságát. Beszéljünk a babához! Sok babát megnyugtat az éneklés, ha mi babábk imádja, énekeljünk. Ez segít nekünk is megnyugodni és a babánkat is megnyugtatja. Fontos, hogy az idegen környezet, szagok, emberek, erős fény ellenére babánk érezze: a kezünkben, a közelünkben biztonságban van!
Az oltás, az injekció óhatatlanul sírásra készteti a legnyugodtabb és fájdalomtűrő babákat is. Ha vért vesznek a pici babától, esetleg kanülre van szükség, a szúrás erős és intenzív fájdalommal járhat. Ilyenkor egy anya úgy érzi, megszakad a szíve a csöppségért! Fontos, hogy erőt vegyünk magunkon és bízzunk az orvos, a nővér szakértelmében.
Amivel segíthetünk:
- Maradjunk nyugodtak.
- Legyünk ott a baba mellett, amíg csak lehet.
- Beszéljünk, énekeljünk hozzá!
- Érintsük meg, vegyük kézbe, simogassuk, ringassuk!
Érdekes a téma?
Még több hasznos információ, tanács és gyakorlati útmutatás a kisbaba fejlődéséről, gondozásáról a PromoBox Édes Kisbabám kiadványában és a BabaCsomagban.