Az újszülöttkori sárgaságról

Az újszülöttek többsége besárgul az első napokban. Az időre érkezett kisbabáknál ez olyan kis fokú a legtöbb esetben, hogy alig lehet észrevenni. A sárgaságnak nagyobb a valószínűsége korán érkezett babáknál (a korababák 80%-a besárgul), Rh-faktor- vagy vércsoport-összeférhetetlenség esetén, illetve néhány ritkán előforduló betegség esetén.
A sárgaság egy természetes folyamat velejárója: minden újszülött szervezetében újakra cserélődnek a magzati korból hozott vörösvértestek, amelyek már nem az anyai vérből, hanem a levegőből veszik fel az oxigént. Besárgulás valószínűsége a harmadik-ötödik napon a legnagyobb.
A magzati vörösvértestek lebomlása során bilirubin jön létre, melyet a máj egyik enzimje vízben oldódó anyaggá bont, és ez a vizelettel távozik a szervezetből. A bilirubin mérgező hatással van a központi idegrendszerre, bizonyos koncentráció felett akár tartós idegrendszeri károsodást is okozhat. Ezért is fontos, hogy minél gyorsabban kiürüljön a szervezetből. Ha a festékanyag felhalmozódik a bőrben, sárgára festi, ugyanígy a szemfehérjét is.
Vérvizsgálattal állapítják meg a bilirubin koncentrációját, közepes vagy annál nagyobb értéknél megkezdik a kékfényterápiát. Az UV-fény (kékfény) hatására a bőrben lévő bilirubin ugyanis átalakul vízben oldódóvá, és így a máj munkája nélkül is kiürül a szervezetből. A kékfény-terápia során a baba inkubátorban fekszik, szemét letakarják, hogy megelőzzék a retina károsodását. A kezelés folyamatos, csak rövidebb időszakokra szakítják meg, például szoptatás, fürdetés, tisztába tétel kedvéért, de az édesanyának lehetősége van a kisbabáját ölbe venni, ringatni is. A kékfény-terápia egészen addig szükséges, amíg a bilirubin értéke a vérben a szokásosra csökken, ez többnyire egy-három napot vesz igénybe.
A sárgaság (megfelelő kezelés estén) csak néhány nap a baba életében. Azonban ezt az általában 24-72 órát az anya sokszor nagyon nehezen éli meg: az első napok idilli egymásra hangolásának boldogságát törheti meg a kékfény-terápia időszaka. Fontos, hogy megértsük: az inkubátorban gyógyuló pici babának mi is segíthetünk: az anyatej (és úgy általában a fokozott folyadékbevitel) ugyanis segít a bilirubin ürülésében. A sárgaság miatt aluszékonyabb babát ezért serkenteni kell arra, hogy szopizzon. Masszírozással, óvatos csipkedéssel is segíteni kell abban, hogy ébren maradjon és minél több anyatejhez jusson.
Érdekes a téma?
Még több hasznos információ, tanács és gyakorlati útmutatás a kisbaba fejlődéséről, gondozásáról a PromoBox Édes Kisbabám kiadványában és a BabaCsomagban.