Amit a kanyaróról tudnod kell

A kanyaró fertőző betegség, mely világszerte elterjed, ragályos kór. Két szakaszát külnöböztetjük meg, a lázas, hurutos bevezető szakasz után egy kiütéses szakasz következik. A fertőzésnek kitett fogékony emberek közül csaknem mindenki megkapja a betegséget, így gyorsan alakulhat ki járvány. A kanyaró egyes, súlyos esetei halállal végződnek. A szövődmények közé tartozik az agyvelőgyulladás (encephalitis), a légúti gyulladások, mint például a tüdőgyulladás, és egyéb fertőzések, mint kötőhártya-gyulladás, szívizomgyulladás.
Magyarországon már 1969 óta kötelező a kanyaró elleni védőoltás, a jelenleg is használt vakcinát 1990 óta alkalmazzák. A hosszú távú védettség érdekében 15 hónaposan kapják az első oltást, 11 évesen pedig emléketető oltásban részesülnek.
A betegség kórokozója a az RNS-vírus. Elsősorban közvetlen cseppfertőzéssel terjed, de zárt légtérben a légáram a kórokozókat tartalmazó nyálcseppecskék, porszemek segítségével nem csupán a beteg közvetlen környezetében lévők, hanem a távolabb tartózkodó fogékonyak is megfertőződhetnek. A vírus jellemzően a légutakon keresztül kerül a szervezetbe.
Régebben a kanyaró hazánkban a gyermekkor leggyakoribb fertőző betegségei közé tartozott. Jelenleg kötelező a kanyaró elleni védőoltás. Ennek köszönhetően a betegség szinte teljesen eltűnt Magyarországról. Szövődmény nélküli esetben a tünetek kezelése szükséges: láz- és köhögéscsillapítás, sok folyadék fogyasztása, ágynyugalom. Amennyiben baktériumok okoznak szövődményt, a megfelelő antibiotikumot alkalmazza a kezelőorvos.
A kanyaró átlagosan 10 napos lappangási időszakkal kezdődik. Bágyadtság, levertség, étvágytalanság, fejfájás, hőemelkedés, hurutos tünetek, hányás, hasmenés jelentkezhe, majd egyre erődödnek a hurutos tünetek. Magas láz kíséretében köhögés, rekedtség, orrfolyás, kötőhártya-gyulladás jelentkezik. A beteg gyermek kerüli a fényt, közérzete igen rossz, elesett. Megjelennek a szájban és a garaton a kiütések, a szájnyálkahártyán pedig a betegség jellegzetes ismertetőjele: a Koplik-folt. A bőrkiütések ellepik a teljes testet, de nem viszketnek. A kanyaró nem okoz maradandó hegképződést. A láz általában a bőrkiütések elhalványodásásával együtt szűnik meg.