Alapelvek a szülés utáni regeneráló testmozgáshoz

Szövődménymentes terhesség és szülés után akár már a szülést követő másnap elkezdhető a torna. Erre szükség is van, hiszen a szülést követő kimerítő, legyengült állapotodból szép fokozatosan vissza kell nyerned régi erődet. Nemcsak magad miatt, a kisbaba miatt is fontos a gyors felépülés. A mell, has, hát és gátizom fokozatos megerősítésén túl elengedhetetlen a helyes tartás helyreállítása, visszerek kialakulása ellen pedig a lábak átmozgatása.
Irányelvek:
- Ebben a korai gyermekágyi szakaszban, azaz az első pár nap alatt végezz 5-10 perces gyakorlatsort.
- Végezz néhány légző- és lazítógyakorlatot.
- Végezz néhány kímélő gimnasztikai gyakorlatot, a gyengébb ízületekre legyél tekintettel. (Nyújtógyakorlatokat semmiképp ne végezz.)
- Végezz has- és gátizom-gyakorlatokat az izmok finom megfeszítésével és ellazításával.
- A visszerek kialakulása ellen pedig hatékony védelmet nyújt néhány fekvő helyzetben végzett lábtornagyakorlat.
- Tilos tornázni lázas állapotban, varratszedés napján, nehezen gyógyuló has vagy gáti seb esetén. Ebben az esetben csak légző- és lazítógyakorlatokat végezz.
Az első pár naptól a 6. hétig már lehet a gyakorlatok intenzitását növelni, a fenti területek (illetve a farizom) erősítésével a csinosságot és szépséget megcélozni. Különösen fordíts figyelmet a gerincre és a hátizmokra.
Szoptatás ideje alatt
A 6. hét után, ha az orvos nem tiltja meg valamilyen okból a testmozgást, nyugodtan végezhetsz mérsékelt edzéseket, természetesen körültekintően.
Több kutatás is igazolja, hogy a heti akár 5-ször végzett aerob (azaz oxigén jelenlétében történő, nem megerőltető) testmozgás nem befolyásolja a tejelválasztást. A fokozatosság elvét követve, a megfelelően felépített edzéstervvel eljuthatsz a megfelelő edzettségi szinthez anélkül, hogy az befolyásolná az anyatej mennyiségét.
Javasolt mozgásformák a baba-mama torna, intenzív séta, tai chi, jóga. Intenzívebb mozgás lehet az aerobik, spinning, esetleg könnyű kocogás (ha az ízületek és a gátizom már megerősödött).
Irányelvek:
- Végezz kb. 30 perces edzéseket, hetente többször. A terhelést és az edzés hosszát pedig fokozatosan emeld.
- Kerüld az ugrálással, ütközéssel járó mozgásformákat.
- Lehetőleg egy-egy edzés keretében csak egy izomcsoportot erősíts.
- Fokozottan ügyelj a folyadékpótlásra, hiszen a fizikai aktivitás miatt még jobban megnő a szervezet folyadékfelhasználása.
- Minden edzés alkalmával hordj jó minőségű sportmelltartót, és figyelj oda a testtartásra is.
- Edzés után a melleket érdemes langyos vízzel alaposan leöblíteni, hogy az izzadsággal járó enyhén sós íz ne befolyásolja a baba szopási élményét.
Sportolás mellett gondoskodj:
- a megfelelő táplálkozásról (vitamin és ásványi anyagok bevitele)
- a bőséges folyadékfogyasztásról (sporttal napi kb. 3 liter legyen)
- minél több pihenésről
- a helyes testtartásról – állás, ülés, séta, szoptatás és babahordozás közben
Tipp: állás, járás közben képzeld el, hogy a fejed legmagasabb pontjához egy képzeletbeli zsinórt erősítesz, ez felfelé húzva, gerincedet teljes lefutásában megfelelő tartásba igazítja. Ülés közben válladat ne ejtsd előre, a lapockák közelítsenek egymáshoz, testsúlyodat igyekezz egyenletesen eloszlatni a két ülőgumón, a két talpad legyen a talajon, enyhén támaszkodj rajtuk.
- a tudatos bőrápolásról
A bőr feszességének kialakítása táplálkozással és testmozgással, valamint masszázzsal lehetséges. Lehet ezt kiegészíteni bőrápoló készítmények használatával, illetve bőrkúrákkal.
Tipp: amennyire bírod, meg kell próbálni erős, dörzsis szivaccsal vagy fürdőkesztyűvel fürödni. Ez eleve élénkíti a bőrt. Fürdés közben a bőr a melegtől felpuhul, kinyílnak a pórusok, így nagyon hatékony, ha utána (egy héten egy-két alkalommal) fogsz egy-két maroknyi kicsit durva tengeri sót és ezzel is végigdörzsölöd – finoman masszírozva – a bőrt, ahol kell. Ezt a módszert igazából alkalmazhatod a teljes testfelületeden, akár arcon is, de ott nagyon finoman. (Lehet pl. a szivacsra is szórni, úgy könnyebb bedörzsölni). Emellett a combot, feneket mézzel (vagy shea vajjal) is be lehet kenni és végigpaskolgatni.
- a szoptatás szempontjairól
A mozgást akkor kezdd, amikor már megbízhatóan kialakult a kereslet-kínálat egyensúly. Ez azért is fontos, mert az első hetekben elegendő pihenést, nyugalmat érdemes szánnod a testi fölépülésre és arra, hogy megismerjétek egymást a kisbabáddal, kitapasztalhasd a szoptatás legalapvetőbb szabályait.
Tipp: a tejtermelés a kereslet-kínálat szabályai alapján termelődik. Minél többször szoptatsz, minél alaposabban kiürül a melled, annál több tej termelődik. Ha néha-néha csökkenést tapasztalsz, gyakoribb szoptatással helyreáll a mennyiség.
Edzés fókuszterületei:
Az első 6 hétben: átmozgató gimnasztika, testtartás – gerinctorna, gátizom, hasizom, far- és combizom, karizom, séta, relaxálás
7-8. hétig: átmozgató gimnasztika, nyújtó-lazító gyakorlatok, erősítő-tartásjavító gyakorlatok, tudatos séta, babahordozás, relaxálás
9-12. hétig: átmozgató gimnasztika, nyújtás-lazítás, intenzívebb erősítő-tartásjavító gyakorlatok, kocogás, relaxálás
13-16. hétig: bemelegítés után egy-egy izomcsoport erősítése, majd a megdolgoztatott izomcsoport célzott nyújtása-lazítása, kocogás babakocsival, relaxálás
17-21. hétig: az edzésprogram azzal egészül ki, hogy az erősítő gyakorlatokat babával végzed
22-26. hét: az erősítés során az antagonista izomcsoportok egymáshoz kapcsolása, aerob futás
26. hét után: a terhelés fokozatos emelése
Figyelem! Krónikus betegségek (pl. szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, magas vérnyomás, ízületi és gerincproblémák, a kismama speciális állapota – pl. császármetszés utáni mozgás, kóros túlsúly) esetén fontos kikérni orvos és/vagy mozgásterapeuta véleményét az edzésprogram összeállításához. Bizonyos esetekben ugyanis szigorúan gyógytornász felügyelete alatt szabad csak végezni tornát. Hangsúlyozandó, hogy egészségügyi kockázat esetén sem kell lemondani a sportolásról. Sőt, orvosilag is igazolt, hogy a megfelelően választott edzésprogramoknak kifejezetten jótékony lehet a hatása. Persze, csak a fokozatosan, megfelelő intenzitással és rendszeresen végzett edzésmunka érheti el a megfelelő hatást.