Borostyánlánc fogzásra?

A gyógynövényes kenőcs szinte mindig segít a kibújó fogacska miatti fájdalom enyhítésében. De egyre elterjedtebb a borostyánlánc is a fogzási fájdalom enyhítésére hazánkban is. Sokan esküsznek rá, sokan viszont teljesen hatástalannak találják. Cikkünkből kiderül, hogy miért bíznak benne az édesanyák.
Mi a borostyánlánc?
A borostyánkő gyógyító hatása évezredek óta ismert. A borostyán megkövesedett gyanta. Szukcinitnek is nevezik, dörzsölésre sztatikus elektromossággal töltődik. A borostyánkőben gyakran találhatóak apró zárványok, rovarok, vagy növénymaradványok.Az ókorban fizetőeszköz és ékkő, emellett fájdalomcsillapító hatása miatt amulettként viselték, de olajat is készítettek belőle. A borostyánt a néphit a a helyi fájdalmak kiváló gyógyítójának tartja és a nyugtalanságra, szorongásra is jó hatással van sokak szerint. Torokfájásra, felső légúti panaszokra ajánlották. Vannak, akik szerint a borostyán rágása csillapítja a fogzási fájdalmat, de ez tilos, semmiképpen ne adjunk a gyerek szájába borostyánláncot!
Biztonságos a borostyánlánc?
Sok szülő (jogosan) aggódik amiatt, hogy a borostyánlánc elszakad-e. Nem fogja elszakítani és lenyelni a láncot a baba, ha kifejezetten csecsemők számára fűzött láncot veszünk. A csecsemők számára készített borostyánlánc minden szeme közé egy csomót tesznek, így egy esetleges szakadáskor nem tudnak szétgurulni a gyöngyök. A babának olyan láncot válasszunk, ami nem túl hosszú, így nem tudja rátekerni a nyakára. Szintén a baba biztonságát tartsuk szem előtt akkor, amikor ellenőrizzük a lánc két végének kapcsát. Az összekapcsoló elem mindenképpen csavaros legyen, hiszen ezt nem fogja tudni kikapcsolni a baba.
Valóban csökkenti a fogzási fájdalmat?
Fontos feltenni ezt a kérdést, hiszen nagyon sokan használják a borostyánláncot és talán még többen kételkednek a hatásosságában. Le kell szögezzük, jelenleg nincs olyan tudományos kutatás, ami alátámasztaná, hogy a borostyán csökkentené a fogzási fájdalmat. Minden anyuka vagy a saját, vagy pedig ismerősi körének gyakorlatból szerzett tapasztalatára kell támaszkodjon ennek eldöntésére.
A vegyes tapasztalatok mellett muszáj felhívnunk a figyelmet arra, hogy a borostyánt sokszor hamisítják és műanyag gyöngyöket, vagy mesterséges borostyánt tesznek a borostányláncra a valódi borostyán helyett. A valódi borostyán tapintása puha, selymes, szinte melegség tölt el, ha megfogod. A már megvásárolt láncot is érdemes ellenőrizni úgy, hogy körmöddel kicsit megkapargatod az egyik gyöngy felszínét: ha nyomot tudsz rajta hagyni, akkor valószínű, hogy igazi borostyánnal van dolgod.